Spektakle

Kamienie na szaniec

Kamienie na szaniec

Spektakl dla młodzieży od 12 lat.

„Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei i przed narodem niosą oświaty kaganiec; a kiedy trzeba - na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!..."
                                                                                                                                                (J. Słowacki „Testament mój”)

Utrzymana w naturalistycznej konwencji adaptacja dzieła Aleksandra Kamińskiego stanowi wzruszającą opowieść o sile przyjaźni, patriotyzmie i honorze. Skoncentrowana, na autentycznych wydarzeniach spod Arsenału, narracja odsłania przed widzem trzy twarze naznaczone piętnem wojny. Młodzi przyjaciele – Alek, Zośka i Rudy, wkraczają w dorosłość z głowami pełnymi marzeń i planów. Wrzuceni wprost w wir okupacyjnej rzeczywistości, muszą zejść do niepodległościowego podziemia i stać się żołnierzami, a pełne dramatyzmu epizody z życia okupowanej stolicy przeplatają się z ich codziennymi dylematami i troskami.

Klimatu opętanej wojną Warszawy dopełnia wyrazista scenografia i wzmagająca napięcie muzyka. Sugestywna gra aktorska dostarcza niezapomnianych wrażeń i wzruszeń, a zsynchronizowane z akcją efekty specjalne przyciągają uwagę widzów koncentrując ją nie tylko na historycznym kontekście opowieści, ale i wewnętrznej przemianie bohaterów (ich wchodzeniu w dorosłość, walce o własne przekonania i ideały). Dzięki temu zabiegowi, historia chłopców z Szarych Szeregów stanie się także, a może i przede wszystkim, pretekstem do dialogu o współczesnym pokoleniu i jego wartościach. Jakie miejsce zajmuje dziś pojęcie ojczyzny, honoru, odwagi i przyjaźni? Czy młodzi ludzie odnaleźliby w sobie takie pokłady determinacji i woli zwycięstwa? I wreszcie, czy potrafiliby się zjednoczyć w walce o niepodległą ojczyznę?

Kamienie na szaniec

Kamienie na szaniec

kamienie na szaniec

k

k

Reżyseria i adaptacja: Andrzej Majczak
Scenografia: Elżbieta Bień
Kostiumy: Agata Wierzbicka
Efekty filmowe: Andrzej Majczak
Opracowanie muzyczne: Maksymiljan Czarnecki 
Światło: Mateusz Wójcik
 

Na scenie występuje: Honorata Sokół, Mateusz Pluta (gościnnie), Maciej Like, Łukasz Dąbrowski, Paweł Brandys/Szymon Grzybek.

Czas trwania: 65 minut bez przerwy.