Spektakle

Dziady

Dziady

Część II. Spektakl dla młodzieży od 13 lat.

Do cmentarnej kaplicy w środku nocy zakrada się grupa wieśniaków. Idą na Dziady. Idą spotkać bliskich zmarłych, raz jeszcze uronić łzy po ich stracie, umocnić swą wiarę w ich szczęśliwy spoczynek wieczny.

Wtajemniczeni przez Guślarza wezmą udział w pradawnym obrzędzie - seansie obcowania z duchami zmarłych, tych których kochali i tych których nienawidzili. Im ale i niechętnemu pogańskim zabobonom Księdzu, ukaże się tej nocy tajemnicze Widmo, które zdradzi swój bolesny sekret. Ujawni historię tragicznego w skutkach zawodu miłosnego. Niegdysiejszy nieszczęśliwy kochanek w kolejnym, jakże odmienionym wcieleniu uwięzionego poety Konrada, rzuci wyzwanie Bogu i światu. Uwierzy, że jest w stanie uszczęśliwić swój naród, że zdoła przynieść wybawienie zniewolonej ojczyźnie.

"Dziady", wielowątkowe klasyczne dzieło, to w pierwszym rzędzie próba poetyckiego zapisu zanikającej obrzędowości i szczere zwierzenie z osobistej, uczuciowej tragedii. To również manifest gorącego patriotyzmu i niezgody na okrucieństwo mechanizmów historii.

Ambicją twórców produkcji Teatru Współczesnego jest próba przełożenia cennej tradycji literackiej na wrażliwość współczesnego widza, a dzięki temu wciągnięcia go w świat wyobraźni poety. Celem oryginalnego kolażu obrazów z "Dziadów" wileńsko-kowieńskich, jest przybliżenie dzisiejszemu młodemu odbiorcy fenomenu mickiewiczowskiego dzieła.

Dziady

Dziady

Dziady

Dziady

Dziady

Dziady

Reżyseria i adaptacja: Andrzej Majczak
Scenografia: Elżbieta Bień
Kostiumy: Agata Wierzbicka
Efekty filmowe: Bartosz Jarzymowski
Opracowanie muzyczne: Andrzej Majczak 
Światło: Mateusz Wójcik

Na scenie występuje: Honorata Sokół, Paweł Brandys, Szymon Grzybek, Łukasz Dąbrowski, Maciej Like.

Czas trwania: 60 minut bez przerwy.