Spektakle

Chłopcy z Placu Broni

CHLOPCY Z PLACU BRONI

Spektakl dla dzieci od 10 lat.

Teatr Współczesny w Krakowie przedstawia poruszającą historię o magii dzieciństwa, sile marzeń i drodze ku dorosłości.

Kanwę akcji scenicznej interpretacji kultowej powieści Ferenca Molnára stanowi spór o tytułowy plac. Wraz z rozwojem akcji widz poznaje perypetie grupy chłopców walczących po obu stronach barykady. Zanurza się wraz z nimi w świat dziecięcych zabaw i fantazji, ale także uczestniczy w dręczących ich rozterkach i wyborach. Kluczowym wątkiem, zarówno literackiego pierwowzoru, jak i teatralnej adaptacji, jest postać Erna Nemeczka, chłopca, który w obronie własnych przekonań poświęca to co dlań najcenniejsze - życie.

I tak, reżyser tworzy sugestywną wizję świata widzianego oczyma dziecka, w którym króluje nie tylko fantazja i beztroska, ale powiewają również flagi rodem ze świata dorosłych: zdrada, kłamstwo, śmierć. Uzupełniając lekturowy tekst współczesnym komentarzem udziela widzom przejmującej lekcji historii, kładąc przy tym nacisk na pozytywne wartości takie jak prawda czy odwaga.

Plac Broni staje się, za sprawą teatralnych zabiegów, mityczną krainą, w której króluje dziecięca wyobraźnia, a sama walka chłopców o skrawek przestrzeni, na rogu ulic Marii i Pawła, przeobraża się w istocie nie tylko w walkę o miejsce zabaw, symbolizujące „małą ojczyznę”, ale i o wyznawane wartości – takie jak przyjaźń, honor czy lojalność wobec przyjaciół - czy wreszcie o samych siebie.

Stylowe kostiumy i realistyczna scenografia (wzbogacona multimedialnym akcentem, ruchem, kolorem i ekspresją świateł) przeniosą widza na ulice dawnego Budapesztu, uruchamiając jego wyobraźnię i czyniąc to spotkanie niezapomnianym.

CHLOPCY Z PLACU BRONICHLOPCY Z PLACU BRONICHLOPCY Z PLACU BRONICHLOPCY Z PLACU BRONICHLOPCY Z PLACU BRONICHLOPCY Z PLACU BRONICHLOPCY Z PLACU BRONI

Na scenie występują: Karolina Fabianowska/ Honorata Sokół, Paweł Brandys, Maciej Like, Szymon Grzybek, Łukasz Dąbrowski, Tomasz Kalinowski, Mateusz Pluta, Kajetan Wiśniowski.

Czas trwania: 65 minut bez przerwy.